Samtliga aktiviteter måste förbokas vilket ni gör via hotellet.
1. Atoklimpen – samernas heliga fjäll
Följ med på en guidad tur till Atoklimpen tillsammans med Erica Fjällgren. Varje onsdag görs en tur, för övriga dagar kontakta Erica på tel. 070-655 88 25.
Pris: 250 kr per person, inklusive gemensam transport. Barn under 15 år kostar 150 kr.
2. Flugfiske i ofiskat vatten
Måndag-onsdag erbjuder hotellet flugfiske på en sträcka som disponeras exklusivt av hotellets gäster och där man är garanterad ofiskat vatten. Denna är en tilläggsaktivitet kan du välja med eller utan guide. Förbokning till hotellet via mail eller telefon.
3. Trailrun–clinic
Prova Trailrun under en 2h clinic med erfarna instruktören Cajsa Af Ekenstam. Anmäl ditt intresse i samband med bokning. Tid bestäms i samråd på plats och samling sker på hotellet.
4. Boksjön Slow Adventure
I Boksjön erbjuds flera mysiga aktiviteter och hotellet hjälper till med transport dit.
1. Vandring längs led mot samevistet Kopparberg
2. Tunnbrödbakning med utsikt över vackra Boksjödalen
3. Uppfriskande bastubad i Boksjön
4. Hjortron och kantareller
Mer information: https://www.tarnabyfjallhotell.com/sv/boksjon-slow-adventure
Pris: Grundpriset är 495 kr per person och aktivitet. Kostnad för transport tillkommer.
5. Paddla längs Jovattsån på egen hand
Hotellet ombesörjer transport till Joeström. Från gården i Joeström skjutsas ni och kanoten upp till hängbron uppströms Jovattsån. Vi får bära kanoten en liten bit från parkeringen ner till ån. Här vinkas ni av och ni glider på egen hand ned längs den vackra, slingrande Jovattsån. Här på ån är det ofta stilla och bävern har byggt flera hyddor längs kanten, har du tur får du en skymt av honom! Längs ån finns fina ställen att göra strandhugg på så ta med fika. Jovattsån mynnar ut i sjön Joeström och ni avslutar er tur med att paddla över sjön och landar på vår strand där ni parkerar kanoten. En kort promenad längs stigen bland fåren i hagen tar er tillbaka till gården där skjutsen väntar. Kommer ni rätt tid under sommaren finns det även möjlighet att prova att hässja hö på traditionellt vis.
Två till tre personer per kanot. I priset ingår transport från gården till sjösättningsplatsen, flytvästar samt vattensäck. Transfer från hotellet tillkommer.
Paddlingen är ca 6 km och tar 2- 4 timmar.
Pris: 450 kr per person. Barn under 12 år gratis vid 2 vuxna betalande i en kanot.